STRAKA DOMÁCÍ

Sledujte také: Straka obecná Krkavec Velký

Sojky, kavky, vrány, havrani, krkavci...

Obsah tohoto webu jde (asi z 90 %) aplikovat také na ostatní krkavcovité ptáky.

Jak zde bylo již uvedeno, straka obecná je členem rodiny (čeledi) krkavcovitých, kam se po jejím boku řadí: kavky, vrány, sojky, havrani, ořešníci a samozřejmě krkavci. Celá tato čeleď má společné některé charakterové rysy: střední vzrůst, univerzálnost (a to jak v potravě, tak v životním prostředí), bohatý společenský život a v neposlední řadě také vysoká inteligence (alespoň mezi ptáky) − něco víc se dočtete v části: Straka obecná − člen chytré rodiny.

Každý společný rys se u toho projeví více a u tamtoho zas méně. Zhruba můžete při chovu vycházet z informacích uváděných na tomto webu pro straku, ale s těmito odlišnostmi:

Sojka obecná

Je menšího vzrůstu s hmotností výjimečně přesahující 250 g. Obývá jak lesy či kulturní krajinu, tak města. Z chovatelského hlediska se pyšní slušivým a na naše ptactvo velice pestrým šatem. Z uvedených druhů je nejvíce býložravá, protože v jejím jídelníčku zaujímají významnou roli žaludy a ořechy. Jsou pověstné svou vysokou schopností imitovat různé zvuky – snad každá sojka má ve svém repertoáru teritoriální volání káně lesní, některé mečí, či mňoukají.

Sojky jsou značně temperamentní, méně společenské a dle mého odhadu se u nich častěji projevuje agresivita. Vzhledem ke své velikosti však nejsou přímo nebezpečné. Jejich míra ochočitelnosti je mezi zde probíranými druhy spíše nižší a zároveň jsou méně věrné svému chovateli. Nicméně to z nich nedělá beznadějné případy − při zvýšeném úsilí nebo při troše štěstí lze s nimi navázat také moc pěkný vztah (vzpomeňte na krakonošovu sojku-práskačku).

Sojka která s oblibou navštěvuje andulky

Kavka obecná

Černošedý pták velikosti sojky, často obývající lidská sídliště. Na první pohled vás na kavce zaujmou její krásné oči. Jako jediné mají tmavou panenku a světle modrou duhovku a rovněž jako jediné dovedou poznat kam se díváte pouze podle pohledu vašich očí (nikoli podle natočení hlavy). Přestože jsou docela temperamentní, jsou spíše mírnější povahy a méně agresivní. Dále jsou velmi dobře ochočitelné, což z nich dělá asi nejvíce pohodového zástupce této rodiny. Potrava je podobná, snad více rostliná a obsahující menší podíl masa obratlovců.

Kavka se tedy jeví jako jasná volba. Co je však překážkou a co musíme respektovat je ustanovení zákona "o ochraně přírody a krajiny" a jeho prováděcí vyhlášky 395/1992 Sb., kde je kavka obecná uvedena jako silně ohrožený druh.

Vrána černá, vrána šedá

Na našem území se převážně setkáváme s vránou šedou (černošedý šat). Pouze v západních Čechách je zastoupena Vrána černá. Vyhledávají polootevřené plochy a kulturní krajiny, vyhýbají se hustým lesům, či centrům měst. Hmotností zpravidla přesahující 500 g se řadí mezi ty větší druhy.

S vránami nemám prakticky žádné zkušenosti (přímé, ani zprostředkované), takže se raději nebudu více rozepisovat – jen poznamenám, že zde se dostáváme již do vyšší hmotností kategorie, čímž roste riziko vážnějších zranění po úderu zobákem.

Havran polní

Statný pták s hmotností okolo půl kilogramu, nosící velice důstojný, černý šat s kovovým leskem. U dospělých jedinců dominuje bílá lysina kořene zobáku. Životní prostředí si volí podobné jako vrány. Jsou tažní a jejich hejna se po desetiletí vrací na stejné místo. Často obývají okraje měst. Havrani působí rozvážným dojmem, ale jsou to docela živí ptáci. Přestože nejsou výrazně agresivní, jedná se již o větší druh a tak v případě napadení dovedou silně udeřit.

Co se jídelníčku týče, ten je velice podobný tomu stračímu, snad jen s tím rozdílem, že snesou hrubší konzistenci potravy. Havrani jsou chytří, hraví a velice družní. Tato kombinace z nich dělá velice zajímavé společníky.

Krkavec velký

Jednoznačně největší druh ze zde uvedených – jedná se o opravdu velkého ptáka. Jeho hmotnost přesahuje i 1,5 kilogramu a tak se častěji uchyluje k lovu, či sběru mršin. Preferuje rozsáhlé lesy a horskou krajinu, ale v poslední době si oblíbil kulturní krajinu a stále častěji se objevuje v okolí lidských sídlišť. Má černý, kovově lesklý šat a nápadný, klínovitý ocas. Je to těžkopádný, ale na svou velikost docela agilní pták obdařený vysokou inteligencí – mezi uvedenými druhy asi největší. Tyto vlastnosti z něho dělají opravdu mimořádného společníka, ovšem vzhledem k jeho rozměrům náročného na prostředí a při nezvládnuté výchově velmi nebezpečného. Další komplikací je ustanovení zákona "o ochraně přírody a krajiny" a jeho prováděcí vyhlášky 395/1992 Sb., kde je krkavec velký uveden jako ohrožený druh

Více se o krkavci (zatím) rozepisovat nebudu. Místo toho uvedu odkaz na slovenské webové stránky které se krkavci věnují: krrkavec.webnode.sk





kontakt     Návštěvní kniha − diskuzní fórum ↑ Nahoru ↑

Poslední aktualizace 16. května 2019

Aktuality:

Období hnízdění je tady, straky mají napilno a mohou mít větší sklony k agresivitě.

Jarní a letní měsíce s sebou přinášejí i spoustu vykulených ptáčat poskakujících po parcích a ulicích. Potřebují ale naši pomoc? Kdo si není jistý, doporučuji odkaz na článek Když najdete ptáče


Starší aktuality zde...




Anketa:

BlueBoard.cz
Starší ankety zde...